Amazon – Logistyka

Amazon, jako największe przedsiębiorstwo specjalizujące się w branży e-commerce współpracuje z wieloma kontrahentami. Jego sukces nie powiódłby się, gdyby nie odpowiednio opracowana logistyka. To, czym najbardziej może pochwalić się gigant sprzedaży internetowej, to dokładne i terminowe dostawy zamawianych towarów. Bez tego Amazon nie miałby racji bytu.

Nieważne, z której strony na to spojrzymy, to skuteczna logistyka zawsze rozpoczyna się od pracy rąk ludzkich. Wszystko zależy od idealnie dopasowanej grupy ludzi, którzy ogarniają całe to 'zamieszanie’ związane z transportem i logistyką zamawianych i wysyłanych produktów. Aby wysyłka trafiła dokładnie pod wskazany adres, musi przejść przez szereg procesów, które ściśle wiążą się z firmami, które oferują przeładunek i transport. Tylko taka forma współpracy mogła przynieś Amazonowi sukces na skalę światową.

Każde zamówienie, które trafia do Amazona musi być skompletowane co do minuty. W tej firmie obowiązuje prawo większości. Nie ma czasu na oczekiwanie na spakowanie jednej paczki, gdzie tysiąc innych jest już na załadunku u kuriera. Oczywistym jest, że lepiej gdy opóźnienie w dostawie będzie dotyczyło jednej paczki niż całego kontenerowca.

Magazyny Amazona dopracowane są nawet w najdrobniejszych szczegółach. Każdy towar ma swoje dokładnie określone miejsce. Zamówienia są odpowiednio pakowane, dzięki specjalnemu systemowi skanującemu, który po rozpoznaniu kodu kreskowego wybiera najlepszy karton do zapakowania towaru dla jednego klienta. System informatyczny stworzony na potrzeby Amazona pozwala na optymalne skompletowanie zamówienia, bez problemów związanych ze złym dopasowaniem paczki do gabarytów produktu. Wszystko jest profesjonalnie przemyślane, a logistyka ma tam stuprocentową rację bytu.

Idealnie opracowane są również zasady magazynowania żywności. Produkty świeże oznaczone są datą przydatności do spożycia, która jest na bieżąco kontrolowana przez pracowników. Produkty pakowane próżniowo jak np. truskawki lub ziemniaki podlegają pod specjalnie opracowane algorytmy wyznaczające produkty, które jako pierwsze mają trafić do klienta.

Wszystkie centra logistyczne Amazona są bardzo zaawansowane technologicznie, co niewątpliwie świadczy o ogromnej pozycji litera w branży e-commerce.

Dodaj komentarz